Fri fragt ved køb over 499 DKK

Personlig kundeservice

Parfumefri dansk hudpleje, og lysterapi til huden

31 maj 2025

Lysterapi gel til huden – testet og godkendt til sensitiv hud

Hudpleje Lysterapi til huden

UV Light Therapy Facegel – testet og godkendt til sensitiv hud Når vi taler om produkter til lysterapi, er det helt essentielt, at det man lægger på huden, er både effektivt og sikkert. Derfor har vi valgt at få UV Light Therapy Facegel – Hydrated Gold Glow Boost dermatologisk testet, så vi med ro i […]

Blog image

UV Light Therapy Facegel – testet og godkendt til sensitiv hud Når vi taler om produkter til lysterapi, er det helt essentielt, at det man lægger på huden, er både effektivt og sikkert. Derfor har vi valgt at få UV Light Therapy Facegel – Hydrated Gold Glow Boost dermatologisk testet, så vi med ro i maven kan dokumentere, at gelen ikke kun virker – men også er skånsom.

Resultatet? Et produkt, der er testet på ægte hud, under kontrol, med nul reaktioner. Her gennemgår vi præcis, hvad det betyder.

Dermatologisk test – hvad blev undersøgt? Formålet med testen var at vurdere gelens evne til at tåles af huden – også sensitiv hud. Testen blev udført af det uafhængige laboratorie J.S. Hamilton Poland og levede op til gældende krav i EU-forordning 1223/2009 og Cosmetics Europe’s guidelines.

Testmetoden bestod af en såkaldt patch test, hvor produktet blev påført huden på 20 testpersoner via et standardiseret filterpapir. Reaktionerne blev vurderet af en hudlæge efter 48 og 72 timer. Hvis der opstod tegn på irritation, ville der være foretaget en opfølgende vurdering efter 96 timer. Det blev dog ikke nødvendigt.

Hvem deltog i testen? Testpersonerne var kvinder og mænd i alderen 20 til 69 år, med en gennemsnitsalder på 45 år. Alle havde Fitzpatrick hudtype II, hvilket er den mest almindelige hudtype i Skandinavien.

Ingen af deltagerne havde allergisk historik eller anvendte hudbehandling i testområdet. Det gør resultaterne relevante – og ikke mindst betryggende – for dig, der har sart eller reaktiv hud.

Resultatet: 0 ud af 20 oplevede reaktion Testresultatet kunne ikke være tydeligere. Der blev ikke observeret nogen former for hudreaktion hos nogen af deltagerne – hverken rødme, hævelse eller ubehag.

Den gennemsnitlige irritationsscore (Xav) blev beregnet til 0,00, hvilket placerer gelen i kategorien non-irritating.

Hvad betyder det i praksis?

At gelen har bestået testen betyder, at den trygt kan bruges som et leave-on produkt i ansigtet, selv på sensitiv hud. Den er formuleret til at kunne ligge på huden i længere tid – præcis som man gør under lysterapi – uden at irritere.

Testen blev udført uden brug af lysmaskiner, og dokumenterer dermed selve gelens hudtolerance. Det giver os en tryghed for, at den fungerer optimalt som base under lysbehandling, hvor huden udsættes for lys og varme, men hvor selve produktet ikke må forstyrre hudens balance.

En styrkende gel med synlig effekt – og dokumenteret sikkerhed Hydrated Gold Glow Boost er udviklet til at give huden glød, fugt og ensartethed. Den er parfumefri og hurtigtabsorberende, hvilket gør den ideel før, under og efter LED-lys.

Konklusion

UV Light Therapy Facegel – Hydrated Gold Glow Boost har gennemgået en grundig dermatologisk test, som dokumenterer høj hudtolerance – også på følsom hud hos både kvinder og mænd i alderen 20–69 år.

Testens metodiske opbygning og brug af kontrolprøver gør det muligt at konkludere:

Produktet er ikke blot sikkert – men exceptionelt velegnet til den skandinaviske, sarte hudtype, og ideelt som støtte i en lysbaseret hudplejerutine.

Produktet er dermatologisk testet for hudtolerance som selvstændig gel – og fundet non-irritating. Dette underbygger, at den er egnet til brug i forbindelse med lysterapi, hvor huden udsættes for lys, men hvor gelen i sig selv ikke må irritere.

Testen bekræfter, at gelen kan ligge på huden uden at forårsage rødme, hævelse eller irritation – og er dermed sikker som base før eller under LED-behandling.

Du finder vores Hydrating Gold Glow Boost her >>

Tilmeld dig vores fordelsklub

Skriv dig up til vores nyhedsbrev og bliv en del af kundeklubben. Din genvej til rabatter, nyheder og inspiration.

Følg med på Instagram

@LANTZ_COPENHAGEN

Tilbage på lager ♥️#mascararemover #lantzcph #lantzcopenhagen #promascara

...

7 2
En let makeup, jeg kan trække vejret i. Den føles vægtløs på huden, tynger ikke, og så dæmper den min rødme lige præcis nok til, at jeg føler mig veltilpas – uden at det føles som at have en maske på. #lantzmakeup #førogefter #makeuptilvoksne #lantzcph #lantzcopenhagen

...

15 1
Dagens LIVE gennemgår vores 6 youbokse, er du i tvivl om farve, så send et billede til mig 😊 Vi har talt om at tage mascara på, og af, og vi har snakket om vores Pro Glow Pen. Vores LIVE salg er åbent i 48timer fra nu af. 😊 Tak for i dag.

...

20 91
Agnete er i chok over vores nye Advanced serum foundation. Så flawless, så let og du mærker den ikke. #lantzcopenhagen #lantzcph #lantzmakeup

...

14 1
PRO GLOW PEN | RØDT LYS & CONTOUR CARE MODERødt LED-lys er en af de mest populære lysfarver inden for lysterapi – og med god grund.Rødt lys arbejder med hudens fasthed, elasticitet og glød, mens Contour Care Mode kombinerer LED-lys, EMS-mikrostrøm og massage i én behandling.Fordele ved rødt lys:
• Understøtter kollagenproduktionen
• Arbejder med fine linjer
• Giver huden mere spændstighed
• Fremmer en sund og ungdommelig glødTeknik:
Anvend Contour Care Mode og arbejd med langsomme, cirkulære bevægelser fra ansigtets midte og ud mod kanterne. Gentag bevægelsen 2 gange i hvert område og følg altid hudens naturlige konturer.Tip:
Ønsker du maksimal effekt af rødt lys, anbefaler vi at anvende samme lysfarve under hele behandlingen.#lantzcopenhagen #lantzcph #proglowpen #lysterapitilhuden #hudpleje

...

9 0
I morgen søndag 7/6, går jeg LIVE kl. 12:00.Vi skal tale om:YouBoxMascara PakkeCleanserSvampemm....#live #søndagslive #lantzcopenhagen #lantzcph #youbox

...

10 16
19 år. 49 år. 69 år.Det er ikke alderen, der afgør, om vores makeup passer til dig.Det afgørende er, om du ønsker et naturligt resultat.Vores Foundation & Sticks er udviklet til at arbejde med huden – ikke ovenpå den.Ingen tung eller cakey finish.Kun let dækkeevne, glød og farver, der blender smukt ind.Værdi 995 kr.Juni YouBox 349 kr.6 forskellige varianter. #lantzcopenhagen #lantzcph #lantzmakeup #youbox #hybridmakeup

...

33 0
Cookie-indstillinger